czwartek, 13 października 2011

Myślistwo a Etyka

Zastanówmy się czy strzał do zwierzęcia jest etyczny.
Czy noszenie naturalnych futer jest etyczne? Czy łowiectwo jest potrzebne?

Strzał do zwierzęcia jest jak najbardziej postępowaniem etycznym. Pod warunkiem, że strzał zostanie wykonany zgodnie z powyżej przedstawionymi zasadami. Zwierzę strzelone nie jest narażone na cierpienia. Dla potwierdzenia tego stwierdzenia może być wizyta w rzeźni gdzie zwierzęta są zabijane masowo, a kolejne widzą śmierć swoich pobratymców. Tak więc uważam że strzał jest etyczny. Co więcej zwierzyna może usłyszeć myśliwego. Może uciec. A czy świnia w rzeźni ma gdzie uciec?

Noszenie naturalnych futer jest także etyczne. Wielu ludzi potępia jednak takie postępowanie. Dlaczego? W takim razie powinni zrezygnować też z butów, torebek, skórzanych kurtek, czy pasków do spodni. Oczywiście można nosić sztuczne futra. Tylko że ich wyprodukowanie przyczyni się do powstawania wielu szkodliwych związków, które ulatniają się do atmosfery mocno ją zanieczyszczając. Czy to jest etyczne, wszak że wszyscy dążymy do niezatruwania środowiska?

Łowiectwo jest potrzebne. Podaje to prosty przykład. Zakładamy, że nie strzelamy dzików. Ich populacja rośnie. Zwierzęta muszą jeść. W las stanie się zbyt mały aby wykarmić tyle zwierząt. Logiczne jest, że dziki zaczną wchodzić na pola uprawne i niszczyć trud pracy rolników. Nie można na to pozwolić, ponieważ byłoby to zachowanie nieetyczne względem człowieka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz