czwartek, 13 października 2011

W czym problem?

Myśliwi są potrzebni. Strzelanie jest etyczne, także i noszenie futer jak najbardziej nie narusza zasad powszechnie przyjętej etyki postępowania. Główny problem istnieje w stereotypach i braku w logicznym myśleniu. Dlatego trzeba zachęcać, żeby ludzie przynajmniej chcieli zrozumieć na czy polega współczesne łowiectwo. Nie każdy może je pochwalać ale najważniejsze jest aby je rozumiał. 

Jest jedno "ale". Żeby rozumieć, trzeba chcieć. Jednak dziś raczej większość "niewtajemniczonych", nie wie czym jest myślistwo. Od czasów kiedy jeden stereotyp się utrwalił wiele się zmieniło. Problem jest w tym, że większość ludzi po prostu woli przyjąć negatywną opinię, bo skandal im bardziej działa na wyobraźnię tym jest lepszym tematem do rozmowy. Zwłaszcza w takim społeczeństwie, które narzeka i zazdrości, że inni mają lepiej.

Ktoś przytoczył mi kiedyś taką anegdotę. W Holandii jeśli ktoś widzi, że sąsiad ma krowę to wtedy stara się nabyć drugą, żeby mieć więcej, a w Polsce, jeśli sąsiad ma o jedną krowę więcej to trzeba zrobić wszystko, aby mu ta krowa, zachorowała czy jeszcze gorzej, zdechła.

No ale miało być o ekologii. O tym następnym razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz